Švýcarské hodinky se safírovým sklíčkem

O švýcarských hodinkách se říká, že mají nezničitelné sklíčko. Je to dáno tím, že je vyrobeno unikátním technologickým procesem. Toto safírové sklíčko se dá od běžně používaných hodinkových skel rozpoznat jednoduchým trikem.

pánské hodinky
 
Hodinky, které jsou označené ochrannou známkou SWISS MADE, mají součásti, které jsou vyrobené z netradičních nebo skutečně zajímavých materiálů. Jedním z nich je sklíčko, které je považováno za téměř nezničitelné. Jedná se o safírové sklo, které se nedá poškrábat. Tento materiál je na Mohsově stupnici na devátém místě. Jedná se tedy o materiál se skutečně extrémní tvrdostí. Základem pro výrobu safírového skla, které se využívá pro švýcarské hodinky, je oxid hliníku. Ten se taví při teplotě 2150 stupňů.

Jednoduchý test odhalí, z jakého je hodinkové sklíčko materiálu

Jestliže si chcete ověřit, jestli se u vašich hodinek jedná skutečně o safírové sklíčko, pak je tu jedna zajímavá pomůcka. Když přiložíte na čelo hodinky se safírovým sklem a hodinky s běžným sklíčkem, pak bude to safírové o poznání studenější. Rozhodně se ale nedoporučuje odolnost safírového sklíčka na vašich hodinkách zkoušet například pomocí kladiva nebo jiného nástroje. Vzhledem k tomu, že se jedná o velice tvrdý materiál, jedná se zároveň o materiál křehký. Mnoho věcí, které patří mezi ty výjimečné, provázejí různé legendy. Alespoň jedné z nich neušly ani hodinky SWISS MADE. Možná, že už jste zaslechli, že právě safírové sklíčko na hodinkách praská při změně tlaku. Většinou se tak děje při stoupání nebo klesání letadla. Tak tohle patří skutečně do oblasti pohádek a výmyslů.

hodinky pánské

Specifické vlastnosti safírového sklíčka

Oblíbenost safírového sklíčka jako součásti hodinek je způsobena také tím, že má toto sklíčko svůj specifický a zajímavý lesk. Tím pádem se originalita a dokonalý efekt hodinek ještě více posílí. Čím je tento efekt způsoben? Je to jednoduché. Světelné paprsky se od povrchu krystalu prostě odrážejí s větší intenzitou. Někdy to ale může být tak trochu na obtíž. Proto někteří výrobci dávají především na pánské hodinky safírové sklíčko s antireflexní vrstvou. Tím se ale může snížit znamenitá viditelnost za každých světelných podmínek.